Professorportræt: Eva Rotenberg vil gøre algoritmer simplere for vores alles bedste
Den 3. oktober 2025 kl. 14:30 vil professor Eva Rotenberg holde sin tiltrædelsesforelæsning i Auditorium 02 på IT-Universitetet i København. Forelæsningen har titlen: “A story of shortest paths”.
Eva RotenbergForskningProfessorportrætalgoritmer
Skrevet 22. september 2025 07:28
Foto: Lars Svankjær
Tekst: Mette Strange Mortensen
Professor Eva Rotenberg forsker i teoretisk datalogi med fokus på algoritmik, dvs. spørgsmål om hvor effektivt man kan foretage en given beregning. Nye gennembrud i algoritmik kan føre til hurtige og energieffektive programmer.
Algoritmiske problemer er præcise relationer mellem input og output, og en algoritme er en metode til at løse et algoritmisk problem. ”Et typisk forskningsresultat kunne være en ny algoritme sammen med et matematisk bevis for, at algoritmen både er korrekt og mere effektiv end tidligere løsninger,” siger Eva Rotenberg.
”Andre gange viser vi sammenhæng mellem to forskellige algoritmiske problemer, fx at en forbedret løsning på det ene algoritmiske problem medfører en forbedret løsning på det andet – måske mere kendte – algoritmiske problem. I begge tilfælde har vi opnået en større forståelse af, hvor effektivt beregninger kan udføres”.
Bestemte slags algoritmiske problemer står Eva Rotenbergs hjerte ekstra nært: ”Inden for algoritmik har jeg særligt specialiseret mig i grafer (den matematiske model for netværk) og geometriske problemer. Jeg startede med at beskæftige mig med netværk, som forandrer sig, idet nye forbindelser opstår og andre forsvinder. Kan man hurtigt opdatere sin viden om netværket efter hver forandring? At svare på den slags spørgsmål kræver at man gemmer en hel struktur af mellemregninger, så man efter hver ændring kan genbruge de mellemregninger, som stadigvæk er korrekte, og opdatere de få, som ikke længere holder.”
Samarbejder skaber værdi
Som algoritmeforsker er man en del af et fællesskab. Både lokalt og globalt gør algoritmeforskere en indsats for at lære hinanden at kende og skabe meningsfulde samarbejder. For Eva Rotenberg giver samarbejdet med andre forskere stor værdi i hverdagen.
”Jeg brænder virkelig for samarbejde, og jeg håber, at der opstår nye, spændende samarbejder med mine nye kolleger her på ITU.” For Eva rækker samarbejdet ud over både landets og de faglige grænser: ”Det har været fantastisk spændende at være medlem af Det Unge Akademi (DUA) og Det europæiske Råd for Teoretisk Datalogi (EATCS). Her kan jeg på forskellig vis være med til at forbedre forholdene for unge forskere og forme arbejdsmiljøet omkring og vilkårene for forskningen,” siger Eva Rotenberg.
Simplere algoritmer for alles bedste
En retning inden for teoretisk algoritmik, som de seneste år har oplevet en stigende interesse, er algoritmisk simplifikation. Her forsøger man at bevise kendte resultater på en mere direkte måde, som er nemmere at forstå, faktatjekke, formidle og implementere i praksis. Her har Eva både været med til at skubbe forskningen fremad, og til at skabe rammer for udgive resultater. Som del af styrekomitéen for det europæiske algoritmesymposium (ESA) var Eva med til at tage et initiativ til, at konferencen nu har et spor for algoritmisk simplifikation.
”Mine interesser for forskning, undervisning og æstetik mødes i algoritmisk simplifikation,” siger Eva Rotenberg. ”Der er noget helt fantastisk ved det øjeblik, når man forstår noget nyt eller forstår noget på en ny måde. Når jeg underviser, håber jeg ligeledes at facilitere sådanne aha-oplevelser for de studerende. Min rolle er at give lige præcis så få hints som nødvendigt for, at de studerende finder svarene selv,” siger Eva Rotenberg.
Theis Duelund Jensen, Presseansvarlig, telefon +45 2555 0447, email thej@itu.dk