Professorportræt: Morten Hjelholt vil forstå den digitale velfærdsstat
Den 5. september 2025 kl. 15:00 vil professor og forskningschef Morten Hjelholt holde sin tiltrædelsesforelæsning i Auditorium 02 på IT-Universitetet i København. Forelæsningen har titlen: “Everywhere and Nowhere: The Digital State and Its Citizens”.
Morten HjelholtEventsProfessorportræt
Skrevet 21. august 2025 07:13 af Mette Strange Mortensen
Professor Morten Hjelholt har beskæftiget sig med digitalisering af det offentlige Danmark og den digitale borger i næsten tre årtier. Han startede sin karriere hos ATP, hvor han arbejdede med borgerhenvendelser, hvorefter han blev en del af det, der senere er blevet til Digitaliseringsstyrelsen. Til at starte med syntes han faktisk ikke, at IT var interessant. Det var jo et teknisk anliggende, men han indså hurtigt, at IT og digitalisering i virkeligheden handler lige så meget om de mennesker, der bruger teknologien.
”Jeg blev opmærksom på, at digitalisering er et samfundsprojekt og et socialt projekt. Derfor blev det interessant for mig at se på, hvordan man kan vise, at alt, der er digitalt, aldrig bare er teknik, det er en blanding af samfund, kultur, socialitet og i særdeleshed, når man taler om så store forandringer, som der skete på det her område i 1990’erne. De overvejelser jeg gjorde mig dengang, førte til, at jeg startede på en ph.d. og blev forsker,” fortæller Morten Hjelholt, ”jeg startede med at studere forandringen, politikkerne, og hvad det gjorde for relationen mellem staten og borgeren, at man fjernede en masse mennesker og erstattede dem med digitale indgange. Men så kom det henad vejen, at det interessante ikke var alle dem, der fungerede, det var, hvor stor en andel af dem, man havde regnet ville fungere, som havde nogle udfordringer, der ikke kun pegede på den enkelte, men på nogle samfundsmæssige og strukturelle udfordringer.”
Morten Hjelholts forskning drejer sig i høj grad om digitaliseringen af det offentlige Danmark, og dem, der bliver overset i den. Han er oprindeligt kandidat i informationsvidenskab, hans ph.d. var i statskundskab, og han var postdoc på CBS, hvor han underviste og forskede i globalisering og digitale betalingsmidler (digital payments), indtil han i 2013 blev adjunkt på ITU. Han har således rundet alle hjørner af ITU’s forskning.
”Jeg har altid set ITU’s tværfaglighed med både at have teknisk viden og viden om forretning og viden om samfund og mennesker, som meget lig det forløb jeg har haft med informationsvidenskab, statskundskab og forretning. På ITU har jeg fået mulighed for at forene de forskellige dele af min baggrund,” siger Morten Hjelholt.
Den 5. september 2025 kl. 15:00, vil Morten Hjelholt afholde sin tiltrædelsesforelæsning på IT-Universitetet i København. Forelæsningen vil handle om de seneste to årtiers digitalisering af det offentlige Danmark, og hvad vi kan lære af det. Den har titlen: “Everywhere and Nowhere: The Digital State and Its Citizens”.
Engageret i omverdenen
Som en del af sit forskervirke har Morten Hjelholt gjort en dyd ud af at tale for og om dem, der ikke bliver grebet i digitaliseringen. Han har engageret sig i forskellige tiltag og er i dag blandt andet medlem af Det Centrale Handicapråd, og har tidligere været en del af EU’s digitale inklusionsråd.
”Som forsker har jeg også gjort en del ud af at deltage i den offentlige debat. Jeg synes, det er vigtigt, at forskning har en plads i et samfund som vores, og i særdeleshed IT-forskning. Forskningen er en dialog, hvor man som forsker har den opgave at stykke sine argumenter sammen på den mest solide måde,” siger Morten Hjelholt, ”jeg har både skrevet akademiske artikler, populærvidenskabelige bøger og kronikker. Jeg synes det er meningsfuldt for mig at dele min viden og engagere mig i samfundet omkring mig.”
Når Morten Hjelholt skal holde sin tiltrædelsesforelæsning, skal han gøre det alene, men noget af det, han sætter allermest pris på i forskningen, er faktisk fællesskabet.
”En tiltrædelsesforelæsning er et individuelt projekt, men når det kommer til stykket, er forskning jo i høj grad et kollektivt projekt. En vigtig grund til, at jeg blev, i forskningsverdenen er, hvor socialt det er. Man kan meget lidt som forsker uden andre. Vi bruger hinanden til at bygge ideer, tanker og perspektiver, så selvom det her professorat er mit, så er det et resultat af en masse snakke med en masse mennesker.”
Theis Duelund Jensen, Presseansvarlig, telefon +45 2555 0447, email