Skip to main content ITU
Logo
  • Uddannelser
    • Bachelor
    • BSc i Global Business Informatics
    • BSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • BSc i Softwareudvikling
    • BSc i Data Science
    • Sådan søger du ind
    • Gæstestuderende på bachelorniveau
    • ITU Summer University på bachelorniveau
    • Kandidat
    • MSc i Digital Innovation & Management
    • MSc i Digital Design og Interaktive Teknologier
    • MSc i Softwaredesign
    • MSc i Data Science
    • MSc i Datalogi
    • MSc i Spil
    • Sådan søger du ind
    • Gæstestuderende på kandidatniveau
    • ITU Summer University på kandidatniveau
    • Studieliv
    • Spørg en studerende
    • Kvinder i tech
    • Studenterorganisationer
    • Studiestart
    • Labs for studerende
    • Specialpædagogisk støtte (SPS)
    • Studie- og Karrierevejledning
    • Besøg ITU
    • Åbent hus
    • Studerende for en dag
    • Studiepraktik i uge 43
    • Coding Café for unge kvinder
    • IT-Camp for unge kvinder
    • For gymnasielærere
    • Besøg ITU med klassen
    • Digital Dannelse
    • Coding Class
  • Efteruddannelser
    • Efteruddannelser
    • Se alle efteruddannelser
    • Besøg og arrangementer
    • Master i it
    • Om Master i it-ledelse
    • Sådan søger du ind
    • Nyhedsbrev
    • Kontakt
    • Enkeltfag
    • Se udbud af enkeltfag
    • Enkeltfag på masterniveau
    • Sådan søger du ind
    • Nyhedsbrev
    • Kontakt
    • Korte kurser | ITU Professional Courses
    • Se alle korte kurser
    • Nyhedsbrev
    • Kontakt
  • Forskning
    • Forskningsektioner
    • Data Science
    • Data, Systems and Robotics
    • Digital Business Innovation
    • Digitalization Democracy and Governance
    • Human-Computer Interaction and Design
    • Play Culture and AI
    • Software Engineering
    • Technologies in Practice
    • Theoretical Computer Science
    • Forskningscentre
    • Center for Digital Play
    • Center for Climate IT
    • Center for Computing Education Research
    • Center for Digital Velfærd
    • Forskningscenter for offentlig IT
    • Danish Institute for IT Program Management
    • Centre for Information Security and Trust
    • ITU Research Portal
    • Find forsker
    • Find forskning
    • Forskningsenheder
    • Forskningscentre
    • Forskningsektioner
    • Forskningsgrupper
    • Labs
    • Forskningsetik og -integritet
    • God forskningspraksis
    • Tekniske rapporter
    • Tekniske rapporter
    • Ph.d.-skole
    • Om Ph.d.-skolen
    • Ph.d.-kurser
    • Ph.d.-forsvar
    • Ph.d.-stillinger
    • Ph.d.-håndbog
    • Ph.d.-support
  • Erhvervssamarbejde
    • Samarbejde med Studerende
    • Projektsamarbejde
    • Projektmarked
    • Studiejob
    • Projektopslag
    • Job- og projektbank
    • Employer Branding
    • IT Match Making
    • Sådan ansætter du en ITU'er
    • Lav opslag i Jobbanken
    • Innovation og samarbejde
    • Læs mere om innovation og samarbejde
    • ErhvervsPhD
    • Ansæt en Erhvervs-p.hd
    • Maritime Hub
    • Innovation og iværksætteri
    • ITU Business Development
    • ITU NextGen
  • Om ITU
    • Om ITU
    • Presse
    • Stillinger
    • Kontakt
  • ENG
Anders er lige blevet kandidat i Data Science, men han har allerede sat sit præg på forskning i kunstig intelligens
ITU  /  Presse  /  Nyheder fra ITU  /  Anders er lige blevet kandidat i Data Science, men han har allerede sat sit præg på forskning i kunstig intelligens

Anders er lige blevet kandidat i Data Science, men han har allerede sat sit præg på forskning i kunstig intelligens

I fredags dimitterede den første årgang fra IT-Universitetets kandidat i Data Science, og med den rivende udvikling inden for kunstig intelligens er der stor efterspørgsel på kandidaternes dataanalytiske kompetencer. En af dimittenderne er Anders Giovanni Møller, der midt i specialeskrivningen sadlede om, så han kunne være blandt de første til at udgive forskning om ChatGPT.

Institut for DatalogiUddannelsedata scienceetikkarrierekunstig intelligens

Skrevet 30. juni 2023 07:39 af Theis Duelund Jensen

Danske virksomheder og offentlige organisationer efterspørger højtuddannede specialister, der kan indsamle store datamængder og omsætte dem til viden, der fører til nye indsigter eller produkter. Med fremkomsten af sofistikerede sprogteknologier – som ChatGPT – er behovet kun vokset.

I 2020 lancerede ITU en kandidatuddannelse i Data Science, som skal være med til at dække erhvervslivets behov for datakyndige specialister, og dengang spåede Institutleder for Datalogi på IT-Universitetet, Peter Sestoft, at de færdiguddannede kandidater vil kunne vælge på alle hylder, når de står med eksamensbeviset i hånden.

”Data Science-kompetencer er utrolig efterspurgte i næsten alle brancher, fra banksektoren til sundhedsområdet og detailhandel. De virksomheder, vi er i kontakt med, beskriver stor efterspørgsel efter kandidater i Data Science, og vi er derfor glade for at kunne være med til at dække erhvervslivets behov med den nye uddannelse”.

Teknologiens begrænsninger
En af de studerende, der i dag dimitterer blandt den første årgang af Data Science-kandidater fra ITU, er Anders Giovanni Møller. Han har også taget sin bachelor i Data Science på ITU, og til juli starter han på en ph.d. på universitetet. Men Anders Giovanni Møller har faktisk allerede taget hul på forskerkarrieren med sit speciale, der undersøger muligheder og begrænsninger ved kunstig intelligens og i særdeleshed ChatGPT:

”Mit speciale tog en drejning, da ChatGPT blev lanceret. Vi arbejdede med klassifikationsmodeller inden for en samfundsvidenskabelig ramme, og med ChatGPT kunne vi pludselig generere vores egen data til at efterprøve teorien. Det betyder, at vi har fået et godt billede af sprogteknologiens muligheder og begrænsninger i opgaver, hvor det traditionelt set er udfordrende at skaffe og annotere data,” fortæller Anders Giovanni Møller, der håber på at kunne præsentere sin forskning ved en konference senere i år.

I praksis kan den viden være relevant for virksomheder, der overvejer at bruge den dyre teknologi i deres forretning: ”Hvis du skal bruge ChatGPT på millionvis af datapunkter, bliver det hurtigt en dyr omgang. Du har ikke kontrol over, hvad der sker med modellerne, hvordan de opdateres og fungerer, så i nogle tilfælde kan det både være nemmere og mere sikkert at lave modellerne selv.”

Som Data Science kandidatstuderende har Anders Giovanni Møller haft mulighed for at arbejde i et felt med rivende udvikling og masser af karrieremuligheder. Kunstig intelligens får større og større indflydelse, og Data Science-kandidaterne kommer ud til arbejdsmarked, hvor de selv kan være med til at skabe og drive udviklingen på området.

”Uddannelsen handler om at lære metoder og redskaber, der kan være med til at løse problemer i samfundet. Det er dét, der betyder noget for mig. Hvad er styrkerne og svaghederne ved en given teknologi, og hvordan kan den bruges til at løse konkrete problemer? Det er det vigtigste for mig ved den her uddannelse,” siger Anders Giovanni Møller.

Etik på skemaet
Udover erfaring med praktiske opgaver har kandidatforløbet også budt på spændende indsigter i forhold til etiske problemstillinger ved databehandling og kunstig intelligens:

”På Data Science lærer vi bl.a., hvad skal man være opmærksom på, når man anvender data og modeller. Hvad er risici? De store sprogmodeller kan fx være biased i forhold til race, køn og religion, fordi de dybest set er trænet på data fra hele internettet og derfor gengiver de samfundsmæssige bias. Det er et uhyre vigtigt perspektiv, som vi har arbejdet indgående med i løbet af kandidaten.”

De etiske perspektiver er ifølge Data Science-linjeleder, lektor Luca Maria Aiello, et vigtigt led i uddannelsen og en kompetence, som er efterspurgt:

”Vi lægger vægt på de etiske aspekter ved at bedrive videnskab og undersøger bias i algoritmer, og det er også emner, der bliver større og større interesse for i industrien. Det vil kun blive større i takt med, at kunstig intelligens bliver allestedsnærværende,” siger Luca Maria Aiello.

”Samtidig er det klart, at de allermest presserende problemer i verden til dels skal løses ved hjælp af dataanalyse. Vi kan ikke løse dem udelukkende med algoritmer og teknologi, fordi det er menneskelige problemer. Vi har brug for indgående kendskab til data om menneskelig adfærd og samfundsudviklinger og deres kontekst, og til den opgave er vores kandidater i Data Science ekstremt godt rustede.”

På den anden side af dimissionen fortsætter Anders Giovanni Møller sin forskning i kunstig intelligens, men han udelukker ikke, at han senere vil gå ud i industrien.

”Det er ikke et problem at finde et arbejde. Jeg har tidligere arbejdet i en startup, og jeg er godt rustet med en Data Science-kandidat. På ITU har vi haft fag, der handler om at omsætte teori i praksis, vi har fået jord under neglene, og det har været meget gavnligt. Jeg er ikke i tvivl om, at jeg kan gå ind og bidrage med noget positivt og samtidig sætte mit eget præg på udviklingen.”

Kandidatuddannelsen i Data Science bygger ovenpå ITU’s Data Science-bacheloruddannelse, som har været udbudt siden 2017. Bachelorer herfra får automatisk adgang til kandidatuddannelsen, men også studerende med Data Science-relaterede bachelorgrader fra andre universiteter kan søge om optagelse.

Du kan læse mere om kandidatuddannelsen i Data Science på ITU’s hjemmeside.

Nyheder

"De vil ramme os på tilliden"

"De vil ramme os på tilliden"

6. maj 2025

Som en del af videnskabsfestivallen Forskningens Døgn havde IT-Universitetet og Dagbladet Information samlet en række eksperter for at tale om cyberkrig i Danmark, og hvor klar vi er til det. Minister for Samfundssikkerhed og Beredskab Torsten Schack Pedersen deltog også i samtalen.

Professorportræt: Nutan Limaye skubber til grænserne for beregningskompleksitet

Professorportræt: Nutan Limaye skubber til grænserne for beregningskompleksitet

1. maj 2025

Den 22. maj 2025 kl. 14:30 vil professor Nutan Limaye fra sektionen Theoretical Computer Science holde sin tiltrædelsesforelæsning i Auditorium 0 på IT-Universitetet i København. Forelæsningen har titlen: “My reflections on the last two decades and Complexity Theory”.

Professorportræt: Anna Vallgårda vil udfordre designet af omsorgsteknologi

Professorportræt: Anna Vallgårda vil udfordre designet af omsorgsteknologi

24. april 2025

Den 9. maj 2025 kl. 14.30 holder professor Anna Vallgårda sin tiltrædelsesforelæsning i Auditorium 0 på IT-Universitetet i København. Forelæsningen har titlen: ”Radical Redesign of Care Technologies”.

Er Danmark klar til cyberkrig?

Er Danmark klar til cyberkrig?

8. april 2025

En gruppe forskere fra IT-Universitetet i København undersøger, hvad Danmark kan lære af Ukraine i forhold til at forberede sig på cyberkrigsførelse. Cyberkrigsførelse påvirker ikke kun regeringer og virksomheder, men også civile, og forskerne spørger, hvad der skal gøre, hvis vi bliver angreb

Forskere vil lære matematikelever kritisk tænkning med data science

Forskere vil lære matematikelever kritisk tænkning med data science

31. marts 2025

I et nyt forskningsprojekt på IT-Universitetet og Københavns Universitet vil en gruppe forskere undersøge, hvordan data science kan blive en del af gymnasiets matematikundervisning for at give eleverne et bedre grundlag for kritisk tænkning og mulighed for at belyse og nuancere påstande de møder i deres hverdag.

Ny bog er en guide til succesfuld AI-implementering

Ny bog er en guide til succesfuld AI-implementering

28. marts 2025

Kunstig intelligens har stort potentiale i organisationer, men hvordan realiserer man det i praksis? Lektor og underviser på ITU’s Master i IT-ledelse, Carsten Lund Pedersen, er medforfatter til bogen ”Gunstig Intelligens,” der som den første af sin slags udstikker en kurs mod succes med AI-projekter i organisationen. Bogen kan forudbestilles nu.

ITU forsker sikrer bevilling til sikkerhedsoptimering af AI-systemer

ITU forsker sikrer bevilling til sikkerhedsoptimering af AI-systemer

19. marts 2025

Lektor Alessandro Bruni fra IT-Universitetet i København er i øjeblikket på Advanced Institute of Science and Technology i Japan, hvor han samarbejder med andre forskere om at udforske det matematiske fundament for verificering af maskinlæringssystemer. Projektet er støttet af Carlsbergfondet.

Professorportræt: Vasilis Galis fandt sin forskningsvej i Athens metro

Professorportræt: Vasilis Galis fandt sin forskningsvej i Athens metro

13. marts 2025

Den 28. marts 2025 kl. 14.30 holder professor Vasilis Galis fra sektionen Technologies in Practice sin tiltrædelsesforelæsning i Auditorium 0 på IT-Universitetet i København. Forelæsningen har titlen: ”Research against dead time”.

ITU-forsker undersøger valg i Grønland

ITU-forsker undersøger valg i Grønland

11. marts 2025

Den 11. marts 2025 er der valg til Inatsisartut (Grønlands parlament). I flere år har forskere fra ITU ledet af professor Carsten Schürmann og Center for Information Security and Trust undersøgt valg og muligheden for internetvalg i netop Grønland og valget i dag er ingen undtagelse.

DFF-støttet ITU-projekt skal udvikle teoretisk fundament for probabilistiske sessionstyper

DFF-støttet ITU-projekt skal udvikle teoretisk fundament for probabilistiske sessionstyper

6. marts 2025

Stigende teknologisk kompleksitet kræver en probabilitisk tilgang til kritisk vigtige it-systemer. Et nyt forskningsprojekt, anført af lektor på ITU Marco Carbone, vil skabe fundamentet for probabilistiske sessionstyper.

Urbane motorveje er barrierer for sociale forbindelser

Urbane motorveje er barrierer for sociale forbindelser

5. marts 2025

Forskere fra IT-Universitetet i København har bevist, at urbane motorveje begrænser sociale relationer i de 50 største byer i USA. Det er det første kvantitative studie af barriereeffekten af urbane motorveje i reduktionen af sociale relationer på tværs af nabolag.

Ny forskning skal finde effektive strategier til epidemiforebyggelse

Ny forskning skal finde effektive strategier til epidemiforebyggelse

26. februar 2025

Adjunkt på ITU Jonas Juul modtager Novo Nordisk Fondens Data Science Investigator-bevilling på knap 6,5 mio. kr. til et projekt, der bl.a. skal forbedre statistiske metoder til at forudsige smitteudbrud.

Within Limits – en kunstinstallation om beregningskraft og ressourcebegrænsning

Within Limits – en kunstinstallation om beregningskraft og ressourcebegrænsning

24. februar 2025

Den 7. marts inviterer kunstner Jacob Remin sammen med lektor James Maguire og postdoc Frauke Mennes fra Center for Klima-IT på ITU til åbningen af Within Limits – en kunstinstallation, der stiller spørgsmålstegn ved beregningskraft og ressourcegegrænsning.

ITU-studerende og -alumner vinder priser ved Copenhagen Gaming Week

ITU-studerende og -alumner vinder priser ved Copenhagen Gaming Week

21. februar 2025

ITU var repræsenteret med spil udviklet af både studerende og alumner fra universitetet ved Copenhagen Gaming Week og 'Spilprisen', som fandt sted i sidste uge. Studerende fra MSc Games vandt prisen for 'Best Student Game', mens alumner fra samme studieprogram vandt for 'Best Debut'.

Video: Kan kunst hjælpe os til at forstå AI?

Video: Kan kunst hjælpe os til at forstå AI?

13. februar 2025

Kunster og ekstern lektor på ITU, Mogens Jacobsen, arbejder med at lave digital kunst og bl.a. har skabt værker, der afslører iboende bias i de datasæt, som kunstig intelligens er trænet på.

Nyt forskningsprojekt vil finde mere inkluderende metoder til at udvikle algoritmer

Nyt forskningsprojekt vil finde mere inkluderende metoder til at udvikle algoritmer

10. februar 2025

Lektor Veronika Cheplygina har modtaget en ”Novo Nordisk Data Science Investigator”-bevilling på knap 11 mio. kr. Bevillingen kommer til at finansiere forskning i, hvordan mere inkluderende undervisnings- og forskningsmiljøer kan lede til bedre algoritmer for medicinsk billeddannelse.

Speciale om digital kløft i fængslerne vinder pris

Speciale om digital kløft i fængslerne vinder pris

31. januar 2025

Tre studerende fra ITU har vundet Institut for Menneskerettigheders Specialepris for deres speciale ”Fængslets digitale kløft”. I specialet undersøges det, hvordan den digitale kløft mellem indsatte i danske fængsler, og det omgivende samfund kan udbedres.

Ny forskning fra ITU analyserer angreb på store sprogmodeller

Ny forskning fra ITU analyserer angreb på store sprogmodeller

16. januar 2025

Hvad motiverer nogle til at manipulere med store sprogmodeller, og hvordan bærer de sig ad? I et nyt studie definerer forskere fra ITU såkaldt ”red teaming” af sprogmodeller for at øge sikkerheden i teknologien.

Jakob Grue Simonsen bliver ny prorektor på IT-Universitetet i København

Jakob Grue Simonsen bliver ny prorektor på IT-Universitetet i København

22. november 2024

Jakob Grue Simonsen, der kommer fra en stilling som institutleder på Datalogisk Institut, Københavns Universitet, har fokus på trivsel og samarbejde, når han tiltræder som prorektor på ITU d. 1.januar 2025.

Ny bog sætter fokus på digital stress på arbejdspladsen

Ny bog sætter fokus på digital stress på arbejdspladsen

21. november 2024

Interview: Tidligere ph.d.-studerende på IT-Universitetet, Raluca Stana, har sammen med sin daværende vejleder, lektor Hanne Westh Nicolajsen, skrevet en bog, som skal hjælpe virksomheder med at håndtere teknostress.

Kontakt os

Telefon
+45 7218 5000
E-mail
itu@itu.dk

Alle kontaktoplysninger

Tilgængelighedserklæring

Find os

IT-Universitetet i København
Rued Langgaards Vej 7
2300 København S
Danmark
Find vej

Følg os

ITU Student /
Privatliv /
EAN-nr. 5798000417878/
CVR-nr. 29 05 77 53 /
P-nummer 1005162959

Denne side er udskrevet fra https://www.itu.dk/404